× تماس با ما
2 0 نظرات 439 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1398/09/30

۹۰ درصد بذور سبزی و صیفی وارداتی است!!

۹۰ درصد بذور سبزی و صیفی وارداتی است!!


سرپرست وزارت جهاد کشاورزي گفت: مشکل تامين بذر در شرايط تحريم بسيار جدي است و 90 درصد بذور سبزي و صيفي وارداتي هستند.

عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزي امروز در مراسم تجليل از برگزيدگان علمي و اثرگذار بخش کشاورزي و منابع طبيعي کشور اظهار کرد: کشور تحت تاثير فشار اقتصادي جدي است و وضعيت تامين بذور سبزي و صيفي بسيار شکننده است.

وي افزود: تکنولوژي‌ها در اين بخش به سرعت در حال تغيير بوده و لازم است حداقل تعدادي از اين بذور را در داخل کشور توليد کنيم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزي ادامه داد: درست است که مواد غذايي شامل تحريم‌ها نيست اما بقيه مقررات موجود در تجارت در واردات اين محصولات سايه افکنده و ورود آنها را به کشور با مشکل مواجه کرده است.

کشاورز تصريح کرد: مشکل تامين بذر محصولات کشاورزي بسيار جدي است و در حال حاضر 90 درصد بذور اين بخش از طريق واردات تامين مي‌شود و ميزان وابستگي بالا است.

وي اظهار داشت: براي تامين کود‌هاي کشاورزي مشکل زيادي وجود ندارد اما لازم است در اين بخش نيز تغيير رويکردي صورت گيرد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزي گفت: در خصوص مکمل‌هاي دارويي، غذايي، هورمون‌هاي توليد مرغ، تخم‌مرغ، گوشت، شير و ... وابستگي وجود دارد و تغييرات قيمتي بر روي نرخ نهايي توليدکنندگان اثر مي‌گذارد.

کشاورز تاکيد کرد: بيشتر اختراعات و نوآوري‌ها در دنيا در زمان محدوديت‌ها ايجاد شده است به طوريکه در جنگ‌هاي جهاني شاهد بوديم که تجهيزات مختلفي مانند ماشين و موتور اختراع شد.

وي موضوع امنيت غذايي را مورد تاکيد قرار داد و گفت: امنيتي بودن تامين مواد غذايي در شرايط فعلي به شدت قابل لمس است و تمام آحاد جامعه آن را احساس و لمس مي‌کنند.

تصميم‌گيران سياسي و جامعه نسبت به اين موضوع حساس شده‌اند که البته اين شرايط به نفع ماست زيرا هر بار مورد سوال قرار گيريم در واقع بيشتر مورد توجه قرار گرفته‌ايم و بايد از اين موقعيت استفاده کنيم.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/32353
0 نظر
دسته بندی