× تماس با ما
2 0 نظرات 547 بازدید
تاریخ انتشار 01 - 1398/09/21

در دفاع از تصمیم عیسی کلانتری در آزادسازی مجوز تولید ماهی تیلاپیا در استان های کویری

در دفاع از تصمیم عیسی کلانتری در آزادسازی مجوز تولید ماهی تیلاپیا در استان های کویری

نه به تعطيلي کشور به بهانه محيط زيست
اخيراً جناب آقاي «محمد دا‌س‌مه» وکيل فعال محيط زيست، شکواييه‌اي عليه دکتر عيسي کلانتري رئيس سازمان حفاظت محيط به دادسراي کارکنان دولت ناحيه 28 تهران تسليم نموده است. در اين شکواييه اتهاماتي تحت عناوين 1- سوء استفاده از اختيارات دولتي و 2- اهمال و تعدي مامورين دولتي نسبت به وظايف و عدم اجراي قوانين مملکتي نسبت به عيسي کلانتري مطرح شده است. مشخصاً اعلام شده است ايشان در تاريخ 20 تير ماه سال 1397 طي نامه‌اي مجوز تکثير و توليد ماهي تيلاپيا را فعلاً در چهار استان يزد، سمنان، قم و خراسان جنوبي صادر نموده که داس‌مه مي گويد اين تصميم برخلاف نظرات کارشناسي ادارات کل بازرسي، دفاتر حقوقي و نظرات کارشناسي چند تن از اساتيد حوزه ماهي شناسي بوده است. در اين شکواييه به ويژگي طبيعي ماهي تيلاپيا گونه نيل از جمله قدرت تکثير بسيار بالا و خطر احتمالي اين گونه ماهي براي ساير گونه هاي آبزي در صورت ورود به منابع آبي ساير استان هاي کشور اشاره شده است.

اما ذکر نکاتي در نقد اقدام اين وکيل در پيگيري قضايي لغو مجوز توليد ماهي تيلاپيا ضروري است. تقريباً تمامي تيلاپياي مصرفي کشور در سال هاي اخير وارداتي است و از کشورهاي چين و برخي از کشورهاي آسياي جنوب شرقي به کشور وارد مي شود. بر اساس آمارهاي گمرک هر سال ميزان واردات اين ماهي به شکل فيله يخ زده به کشور افزايش مي يابد و به دليل طعم خاص آن طرفدار زيادي هم دارد. مدتهاست کارشناسان و دلسوزان امنيت غذايي کشور لزوم کاهش و قطع ميزان واردات غذاي مصرفي مردم را گوشزد کرده و نسبت به خطرات اقتصادي، سياسي و امنيتي واردات غذا هشدار داده ‌ند. از طرفي ماهي تيلاپيا به دليل کيفيت مطلوب و مزيت رقابتي بالا يکي از سه آبزي اول مصرفي جهان است و در بيش از 140 کشور جهان توليد مي شود. چين بزرگترين توليدکننده اين ماهي و آمريکا هم بزرگترين واردکننده اين ماهي محسوب مي شود.

ويژگي هاي منحصربه فرد از جمله سرعت رشد و تکثير بالا و قابليت استفاده از غذاي ارزان قيمت براي توليد پروتئين از جمله ويژگي هايي است که ضمن جذابيت اقتصادي ممکن است مخاطراتي را در آبهاي با دماي بالاي 25 درجه ايجاد نمايد. گفته شده اين ماهي ممکن است در آبهاي گرم به سرعت تکثير شده و زيستگاه ساير ماهيان را از بين ببرد. اما واقعيت اين است ساير کشورها براي بهره برداري اقتصادي از اين گونه و به حداقل رساندن خطرات احتمالي آن، سازوکاري مشخص و عقلاني طراحي کرده اند. زيرا اصولاً هر فعاليت اقتصادي سودآوري اگر در مسير صحيح و قانوني قرار نگيرد، ناگذير بر مسير توليد زيرزميني و غيرقانوني پاي خواهد نهاد و در آن صورت عملاً کنترل کردن آن با هر روشي غير ممکن است. بايد توجه داشت که رئيس سازمان محيط زيست تصميم گرفت دعواي دو سازمان را با استفاده از قوانين و ظرفيت هاي موجود حل کند تا بيش از اين از اتلاف منابع و وقت کشور جلوگيري شود. استان هاي کويري به دليل فاصله داشتن از آبهاي آزاد و شرايط گرم و خشک در کل سال ظرفيت خوبي براي توليد اين ماهي دارند، ضمن اينکه با متمرکز شدن توليد کار براي نهادهاي نظارتي براي پايش و ارزيابي ها بسيار ساده تر خواهد بود.

متاسفانه سازمان حفاظت محيط زيست به دليل حاکم شدن نوعي گفتمان ضد پيشرفت و توسعه به کل سازمان، عملاً رويکرد منفعلانه‌اي در پيش گرفته که اين نه تنها منجر به حفظ منابع زيستي نشده بلکه فعاليت هاي اقتصادي را هم به تعطيلي کشانده است. با توجه به وسعت بسيار زياد عرصه هاي طبيعي کشور رويکرد پليسي و شکايت و شکايت کشي ديگر پاسخگو نيست و بهتر است کارشناسان سازمان به جاي رويکرد سلبي رويکردي ايجابي را در پيش گيرند. لازم به ذکر است واحد مطالعات امنيت غذايي مصاف عهد اخوت با کسي نبسته است و آمادگي کامل خود را براي برگزاري نشست و مناظره علمي بين مخالفان و موافقان اعلام مي دارد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/32033
0 نظر