× تماس با ما
0 0 نظرات 249 بازدید
تاریخ انتشار 03 - 1398/07/08

پلتفرمهای موبایلی، حذف واسطه های اضافی و افزایش سود کشاورزان

پلتفرمهای موبایلی، حذف واسطه های اضافی و افزایش سود کشاورزان

 

 پلتفرمهاي موبايلي، حذف واسطه هاي اضافي و افزايش سود کشاورزان

، پلتفرم موبايلي تويگا فودز (Twiga Foods) که در کنيا راه اندازي شده است، موز و ديگر محصولات کشاورزي را از کشاورزان خرد خريداري و به فروشندگان و مراکز تجاري محلي مي فروشد. سود بيشتر براي کشاورزان و هزينه کمتر براي خريداران رمز موفقيت اين پلتفرم به واسطه تاثير گذاري بر تمام زنجيره تأمين بوده است. کشاورزاني که محصول خود را به تويگا مي‌فروشند حالا به يک بازار موبايلي منصفانه و شفاف دسترسي دارند که قيمتهاي بالاتري را براي محصولات آنها پيشنهاد ميکند. پيش از اين آنها اغلب زيان مي‌ديدند زيرا فروششان به واسطه‌هاي مختلفي وابسته بود که کالاهايشان را به بازارها يا مراکز عمده فروشي برسانند. هر يک از واسطه ها بخشي از آن را مي گرفتند و درآمد خانواده را کاهش ميدادند.

درآمد بيشتر براي کشاورزان و ارسال سريع و رايگان از مزاياي پلتفرم موبايلي تويگا

:يکي از کشاورزان که در شش ماه گذشته محصولات موز و کلم را به تويگا مي‌فروخته است گفت: «قبل از کار با تويگا من با يک واسطه کار ميکردم اما قيمتها با اختلاف زيادي متفاوت بود و من اغلب قيمت واقعي محصولاتم را دريافت نمي کردم.» کشاورزان علاوه بر به دست آوردن درآمد بيشتر براي فروش محصولاتشان ميتوانند با گرفتن مشاوره هاي فني و خدمات مالي متناسب با نيازهاي خاص خود بهره‌وري مزرعه شان را افزايش دهند. از طرفي با زنجيره تامين، فروشندگان نيز از تحويل سريع و رايگان محصولات بهره ميبرند. اززمان تأسيس تويگا در سال 2014 اين شرکت عمدتاً محصول موز را از طريق پلتفرم عرضه موبايلي به فروش رسانده است. اين شرکت هم اکنون انواع مختلفي از ميوه ها و سبزيجات را عرضه ميکند و قرار است تا سال 2019 کالاهاي ديگري از جمله آرد، شکر و برنج را اضافه کند.

افزايش 20 تا 40 درصدي سود کشاورزان با فروش محصولاتشان به تويگا

موسسه مالي بين المللي (IFC) در همکاري با شرکت تويگا فودز، بودجه 10.3 ميليون دلاري را براي کمک به توسعه فعاليتهاي اين شرکت و ارائه خدمات جديد به کشاورزان خرد تامين کرده است. کنيا براي پيشرفتهاي اينچنيني موقعيت خوبي دارد؛ چراکه اين کشور بيشترين توليد ناخالص داخلي را در شرق و مرکز آفريقا دارد و داراي يکي از مساعدترين محيطها براي توسعه بخش خصوصي در جنوب صحراي آفريقا است. اما اين کشور همچنان با چالشهاي مربوط به رشد و تقويت رفاه عمومي مواجه است. فقر کشاورزان روستايي يک مشکل دشوار براي حل اين مسئله بوده است. اينجاست که پلتفرم موبايلي تويگا ميتواند تغييري ايجاد کند چون دو انتها زنجيره ارزش خرده فروشي را به هم متصل ميکند. در حال حاضر بيش از 13 هزار کشاورز و 6 هزار فروشنده در کنيا با تويگا کار ميکنند که 20 تا 40 درصد بيشتر از واسطه ها را حذف کرده است و وجوه را 24 ساعته از طريق نقل و انتقالات مالي موبايلي پرداخت ميکند. اين امر کشاورزان را در پيش بيني درآمد و برنامه‌ريزي مالي کمک ميکند.

سيستم توزيع تويگا باعث کاهش ضايعات کشاورزي

تويگا همچنين نقش مهمي را در حمايت از کنيا براي رسيدن به اهداف توسعه پايدار به منظور دستيابي به امنيت غذايي و پيشرفت کشاورزي پايدار بازي ميکند. سيستم توزيع و لجستيک قوي آن شامل 12 مرکز جمع‌آوري، يک مرکز پخش با امکانات ذخيره سازي در سردخانه، پنج انبار و کاميونهايي براي جمع‌آوري و پخش محصولات، ضايعات غذايي را کاهش مي‌دهد. در مقابلِ ضايعات 30 درصدي در بازارهاي غير رسمي که کشاورزان معمولا محصولات خود را در آنجا ميفروشند؛ سيستم لجستيک ساده تويگا، ضايعات محصولات پستي آن را به زير 5 درصد محدود ميکند. مرکز جمع آوري تويگا که به عنوان محلي براي خريد و فروش محصول کشاورزان عمل ميکند مجهز به متخصصين کشاورزي است که با ارائه خدماتي به کشاورزان کمک ميکنند تا عملکرد محصول خود را بهبود ببخشند و با توسعه آن درآمدشان را افزايش دهند. اين شرکت قصد دارد شبکه هاي توزيع نهاده‌هاي کشاورزي، شبکه هاي خدمات مالي براي کشاورزان و نقاط دسترسي براي ديگر کالاهاي اساسي را به اين برنامه اضافه کند. IFC تضمين ميکند که تويگا تامين سالم و پايدارتر مواد غذايي را براي مصرف‌ کنندگان کنيايي از طريق آموزش و تعليم برخط کشاورزان فراهم ميکند. اين امر استانداردهاي مربوط به محصولات محلي را افزايش خواهد داد که يک پيشرفت جديدي در کشوري است که پيش از اين تنها کالاهاي بين المللي استاندارد هاي کيفيت آنان را تعيين ميکردند.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/19398
0 نظر