× تماس با ما
1 0 نظرات 651 بازدید
تاریخ انتشار 02 - 1398/06/26

رفتار مشکوک برخی دولتمردان علیه امنیت ملی کشور/آقای نوبخت شما مسئول هستید!

رفتار مشکوک برخی دولتمردان علیه امنیت ملی کشور/آقای نوبخت شما مسئول هستید!

 

رفتار مشکوک برخي دولتمردان عليه امنيت ملي کشور/آقاي نوبخت شما مسئول هستيد!

سياست خريد تضميني محصولات اساسي به ويژه گندم، اگرچه با نواقصي در حال اجراست اما با وجود انبوهي از تصميمات اخذ نشده‌ي دولت در بخش کشاورزي، درحال حاضر بهترين ابزار واقعي و موثر براي حمايت از توليد گندم و امنيت غذايي کشور به شمار مي‌رود. در حال حاضر زنجيره ارزش نان با گردش مالي چند هزار ميليارد توماني نقش مهمي در ايجاد اشتغال پايدار در کشور دارد. علاوه بر اهميت اقتصادي توليد گندم، جايگاه راهبردي اين محصول در کشور برخي دشمنان را به طمع انداخته تا زمين بازي را به نفع خود تغيير دهند و ايران را از يک توليدکننده توانمند بار ديگر به يک واردکننده در منطقه تبديل کنند. مطمئناً تبديل شدن هرکشور قدرتمند مستقلي به يک واردکننده محصولات غذايي مي تواند زمينه فروپاشي سياسي اقتصادي آن کشور را فراهم نمايد. تجربه تاريخي نيز نشان داده است، توانمندي توليد غذاي اساسي يکي از مولفه‌هاي قدرت در جهان شناخته مي‌شود. کما اينکه کشورهايي نظير اتحاد جماهير شوروي، عراق و ليبي به دليل وابستگي غذايي به غرب به راحتي زانو زدند!

اما در ميان هجمه بي‌سابقه رسانه‌هاي فارسي زبان خارجي به سياست‌هاي خودکفايي طي سال هاي اخير، برخي مسئولين شاغل در نظام جمهوري اسلامي ايران نيز سخنان ناصحيحي را بر زبان آورده‌اند که موجب تعجب کارشناسان شد. از "مزخرف" دانستن سياست خودکفايي تا "ارزان تر" دانستن "واردات گندم" نسبت به توليد داخلي، تنها بخشي از همصدايي‌ها از درون نظام با رسانه‌هاي بيگانه بود. اما شايد حرف ها تا زماني که روي کاغذ نيايند و تبديل به عمل مسئولين نشوند منشاء نگراني جدي نباشند. اما متاسفانه در سال‌هاي اخير شاهد بوديم که پياده سازي افکار ضد خودکفايي توسط برخي مسئولين با ابزار سياستگذاري در حال انجام است. در همين رابطه نرخ خريد تضميني گندم با وجود اصرارهاي وزير جهاد کشاورزي و گندمکاران طبق قانون متناسب با تورم افزايش پيدا نکرد و در نتيجه با مقاومت رئيس سازمان برنامه و بودجه در شوراي اقتصاد، دو سال پياپي منابع خريد تضميني متناسب با رشد هزينه‌ها، تامين نشد.

واکنش طبيعي کشاورزان به رفتار آقاي نوبخت در مرکز ثقل بودجه ريزي کشور اين بود که در پايان فصل زراعي و برداشت 97-98 از فروش محصول خود به دولت امتناع کنند. در نتيجه خريد تضميني با کسري حدود 1 ميليون تني گندم مواجه شده و حالا معاون وزارت کشاورزي از احتمال واردات گندم از خارج کشور سخن مي‌کند. به همين راحتي سليقه شخصي يک مدير بلندپايه دولتي منافع ملي را به خطر مي اندازد و زحمات کشاورزان براي تامين امنيت غذايي کشور را بر باد مي دهد.

اما عمليات براي ضربات جدي تر به سياست خريد تضميني همچنان ادامه دارد. در دو سال اخير دولت علي رغم اصرار فراوان و برخلاف نظر کارشناسي نمايندگان و مراکز پژوهشي نتوانست در تصويب طرح تشکيل مجدد وزارت بازرگاني توفيقي کسب کند، لذا در اقدامي عجيب قانون تمرکز را به شکل خودسرانه تعليق و به شکل ابهام آلودي اعلام کرد براي اين کار در جلسه شوراي اقتصادي سران قوا مجوز صادر شده است. يعني عملاً دولت همان کاري را که قرار بود با وزارت بازرگاني انجام دهد بدون قانون انجام داد و مجلس را دور زد. پس از اين اقدام شرکت‌هاي متولي بازرگاني کشاورزي يکي پس از ديگري به وزارت صنعت معدن و تجارت منتقل شدند. لازم به ذکر است جداشدن ابزارهاي مديريت بازرگاني از متولي که دغدغه‌اي براي حمايت از توليد ندارد، دقيقاً همان چيزي است که کارشناسان از آن واهمه داشتند. لازم به ذکر است بر اساس اخبار موثق واصله يکي از اعضاي شرکت جي تي سي (متولي خريد تضميني) خود در واردات آينده گندم با ارز دولتي منفعت مي‌برد.

با نزديک شدن به پايان فصل زراعي و آغاز فصل جديد، کشاورزان تقاضا دارند به قانون عمل شده و دولت قيمت خريد تضميني را عادلانه تعيين کند تا دست وارداتچيان سودجو کوتاه شده و امنيت ملي با واردات به خطر نيفتد. در آخر بايد به برخي جريانات رسانه‌اي جهت دار و مشکوک اشاره کرد که تلاش مي کند با بزرگنمايي تخلفات در خريد تضميني گندم، کل اين محصولات را آلوده نشان دهند تا از اين طريق اين سياست مهم را زير سوال برده و راه واردات را هموار تر کنند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/17947
0 نظر