× تماس با ما
2 0 نظرات 542 بازدید
تاریخ انتشار 01 - 1398/06/20

راههای پیدا کردن آب در بیابان

راههای پیدا کردن آب در بیابان

1/روش توليد آب در بيابان به کمک تقطير
در گودالي که خاک مرطوبي دارد، مي‌توان با استفاده از گرماي خورشيد و يک سري کارها در چند ساعت مقداري آب توليد کرد. براي انجام اين کار بايد گودالي حفر کنيد. در وسط گودال يک ظرف يا ليوان بگذاريد، بر روي دهانه گودال يک کيسه پلاستيکي بکشيد و لبه‌هاي کيسه را کاملاً سنگين چين کنيد تا هوايي رفت و آمد نکند. در مرکز کيسه دقيقا بر روي ظرفتان تکه سنگي کوچک بگذاريد. نم خاک با استفاده از گرماي خورشيد تبخير شده و بخارها به کيسه مي‌رسد و سرماي کيسه آنها را تبديل به قطره‌هاي آب ميکند، با شيبي که با سنگ کوچک ايجاد کرديد، قطره‌ها به طرف ليوان يا ظرف شما حرکت مي‌کنند و درون ظرفتان مي‌چکد. در مدت اين عمليات شما مي‌توانيد در سايه‌اي پناه بگيريد.

2/ پيدا کردن آب در درياچه نمک
احتمالا درياچه نمک جزو آخرين موارد براي تهيه آب قابل نوشيدن هم نباشد ولي به شيوه تقطير مي‌توان نمک و املاح آن را جدا کرد. کافي است گودالي 50 سانتي‌متري حفاري کنيد تا به آب نمک برسيد و با استفاده از خورشيد و يک پلاستيک، مثل شيوه گفته شده در روش قبل، آب آشاميدني تهيه کنيد.


3/ پيدا کردن آب در کوير و بيابان به کمک پرندگان
پرندگاني که دانه‌خوار هستند مثل بلبل" سهره" سار" کبوتر و ... به هيچ وجه از منابع آبي دور نمي‌شوند. اين پرنده‌ها صبح و عصر آب مي‌نوشند. به ياد داشته باشيد که هنگامي که اين پرنده‌ها به صورت مستقيم و به طرف پايين پرواز مي‌کنند دارند به طرف آب مي‌روند و وقتي که از آب خوردن برمي‌گردند سنگين‌تر هستند و از درختي به درختي ديگر پرواز مي‌کنند تا مرتب استراحت کنند. پس اگر شما مسير آن‌ها را پيدا کنيد، قطعاً به آب خواهيد رسيد. پرندگان آبي قادرند فاصله‌هاي بسيار طولاني را بدون استفاده آب و غذا پرواز کنند؛ پس دنبال کردن پرندگان آبي مانند مرغان دريايي لزوماً نشان بسيار خوبي براي وجود آب در آن نزديکي‌ها نيست. عقاب‌ها و قوش‌ها و ديگر پرندگان شکاري هم مي‌توانند آب ضروري براي بدن خود را از طريق مايعات موجود در بدن قربانيان خود دريافت کنند، پس نمي‌توان وجود آن‌ها را نشان وجود آب در آن منطقه دانست.


4/پيدا کردن آب به کمک پوشش گياهي
براي پيدا کردن آب به دنبال پوشش گياهي باشيد. پوشش گياهي متراکم و بيشتر درختان نمي‌توانند بدون منبع آب دائمي زنده بمانند. در صورتي که با پوشش گياهي محلي ناآشنا هستيد، به دنبال سبزترين گياهان بگرديد. درختان برگريز و پهن برگ معمولاً علامت بهتري نسبت به درختان کاج هستند؛ چون به آب بيشتري احتياج دارند. همچنين عمولاً در ريشه و ساقه گياهان قدري آب ذخيره شده است که در وضعيت بحراني و مناطق کويري مي‌تواند زندگي شما را نجات دهد. توجه داشته باشيد که در صورت نشناختن گياهان اين شيوه همان‌قدر که مي‌تواند جان شما را نجات دهد، سبب مرگتان هم مي‌شود. به عنوان مثال آب داخل بافت يک نوع کاکتوس خاص سبب تهوع مي‌شود. علاوه بر اين در زمان جدا کردن گياهان بايد مراقب حيواناتي مانند مار يا عقرب باشيد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/foods/post/17645
0 نظر