× تماس با ما
1 0 نظرات 1045 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1398/06/25

طرح شکایت از هالیوود

طرح شکایت از هالیوود

 متن طرح مجلس در الزام دولت به شکايت از هاليوود، از انشاي يک بچه مدرسه‌اي، ابتدايي‌تر است. انگار نه انگار که تهيه‌کنندگانش، قانونگذار اين مملکتند. متني تهي از هر متانت و اقتضاي حقوقي‌اي. آقايان! طرح قانوني مجلس با بيانيه‌نويسي و شعاردهي وسط راهپيمايي متفاوت است. 

شکايت از هاليوود؟ هاليوود نام منطقه‌اي از يک شهر است. مثل آن است که دولت آمريکا از منطقه جواديه يا کاووسيه تهران شکايت کند. اميد است فکر نکرده‌ باشيد هاليوود سازمان سينمايي وزارت ارشاد آمريکا است. 

مجموعه‌اي از مهم‌ترين و بزرگترين استوديوهاي فيلمسازي آمريکا در منطقه هاليوود قرار دارند. پس اگر قرار بر شکايت است، بايد از يک موسسه حقوقي يا شخص حقيقي شکايت کرد، نه منطقه. 

در جايي از طرح‌تان، هاليوود را تهيه‌کننده برنامه‌هاي تلويزيوني آمريکا هم دانسته‌ايد! شبکه‌هاي تلويزيوني با استوديوهاي فيلمسازي فرق دارند.

 سال 91 مديريت وقت سازمان سينمايي، وکيلي فرانسوي استخدام کرد تا از سازندگان آرگو شکايت کند. براي آن‌که از نتيجه طرح‌تان مطلع شويد، هفت سال به عقب برگرديد. 

 ما شهروندان اين ديار، شما را به مجلس نفرستاده‌ايم که با طرح‌هاي فضايي، وقت و هزينه و نوبت‌ها را حيف کنيد. شما وکيل ما هستيد که بر اساس واقعيت‌ها و مطالعات تخصصي، به مطالبه و نظارت و تقنين بپردازيد، نه خيال‌پردازي‌هايي که به جايي نمي‌رسد.

 سينماگران ما، بهترين نماينده‌هاي فرهنگي در بازتاب تصوير واقعي ايران و مهار تصويرگري‌هاي کژتابانه ديگران هستند. تقويت جايگاه صنفي، معيشتي، بياني، فني و فرهنگي اين عرصه، بهترين راه حل براي اعتلاي اين رسانه مهم است. به جاي طرح‌هاي فضايي بي در و پيکر، پشتوانه حقوقي سفيران فرهنگي ايران در سينما باشيد که اين به حقيقت و واقعيت بسي نزديک‌تر است. 

 لطفا فيلم ببينيد، داستان بخوانيد، موسيقي بشنويد، نمايش تماشا کنيد، گالري‌هاي نقاشي و هنرهاي تجسمي برويد. تدوين قانون درباره هنر، قبل از هر چيز، درک از هنر مي‌طلبد. درک از هنر نيز در مواجهه و لذت بردن از هنر حاصل مي‌شود، و نه خواندن چهار خط از چهار فقره گزارش و بولتن و بريده جرايد.

مهرزاد دانش 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/arma/post/17788
0 نظر
دسته بندی