خروج آمریکا از سازمان یونسکو و اهداف پشت پرده آن

خروج آمریکا از سازمان یونسکو و اهداف پشت پرده آن shia muslim                   
تصمیم آمریکا برای خروج از عضویت در «یونسکو» تعجب آور نبوده و اظهارات پی در پی «نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل تأکید مؤکدی بر این حقیقت بوده که آمریکا دست نشانده اسرائیل و مدافع منافع آن در منطقه است.

به گزارش مصاف، «العهد» در مقاله ای به قلم «راغب فقیه» نوشت: نگاهی به تصمیم آمریکا برای خروج از سازمان یونسکو پس از سال ها توقف حمایت مالی از آن و متهم نمودن این سازمان به دشمنی با رژیم صهیونیستی دلالت های بی شماری را روشن می کند. در این زمینه دکتر «جمال واکیم» کارشناس روابط بین الملل توضیح می دهد که «واشنگتن مدت زمانی طولانی هر نوع فعالیت در سازمان یونسکو را متوقف کرده بود بنا بر این انتظار اتخاذ چنین تصمیمی می رفت». وی تأکید می کند که رئیس جمهورر آمریکا به ویژه پس از به رسمت شناخته شدن شهر قدس به عنوان پایتخت دولت فلسطین توسط سازمان ملل در قبال سازمان ها و نهادهای بین المللی موضع خصمانه نشان می دهد.  
 
دکتر «واکیم» معتقد است: «آمریکا از زمان ورود فلسطین به سازمان یونسکو عضویت خود را مسدود و پرداخت سهمش را متوقف کرد. این موضوع موجب بروز کسری بودجه به مبلغ 50 میلیون دلار شد و مهر تأکیدی بر احتمال خروج نهایی آمریکا بود».   

موضع ترامپ در قبال سازمان های بین المللی

دکتر «واکیم» تأکید می کند که: «خروج آمریکا پس از غیر فعال شدن این کشور موضوعی طبیعی است زیرا این کشور در رأی گیری شرکت نمی کرد». وی توضیح می دهد «دونالد ترامپ از زمان خروج از کنوانسیون تغییرات آب و هوا موضع خصمانه خود را در قبال سازمان های بین المللی به طور کل نشان داده است، این کشور نقش خود را به درستی ایفا نکرده و مفید فایده نیست».

«واکیم» معتقد است: «آمریکا با خروج خود از سازمان یونسکو به دنبال اجبار این سازمان برای اجرای اوامر خود بوده زیرا بزرگترین حامی مالی آن است». وی تأکید می کند: «خروج آمریکا می تواند به مفهوم انتقام از اقدامات سازمان یونسکو در حفظ میراث فرهنگی و تمدن فلسطین باشد.»

این کارشناس روابط بین الملل خروج زود هنگام رژیم صهیونیستی از سازمان یونسکو را نیز پیش بینی کرد و این رژیم هم پیش از آمریکا عضویت خود را لغو کرده است. به اعتقاد وی «این موضوع نامزدی قطر در انتخابات سازمان یونسکو را پس از قول پرداخت بدهی های آن در هر سه دوره تقویت می کند».  

«واکیم» در ادامه توضیح می دهد که «تصمیم وزارت خارجه آمریکا برای خروج از یونسکو اولین اتفاق نیست در سال 1985 نیز به دلیل آفریقائی بودن رئیس یونسکو اعتراضات زیادی به سیاست ها و مواضع این سازمان شد».

منبع: شبستان

کلید واژه های مطلب: خروج   آمریکا   از   سازمان   یونسکو   و   اهداف   پشت   پرده   آن   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.