عزاداران امام جواد (ع) با پای پیاده به کاظمین آمدند

عزاداران امام جواد (ع) با پای پیاده به کاظمین آمدند shia muslim                   
به مناسبت شهادت امام محمد بن علی‌الجواد علیه‌السلام شهر کاظمین سراسر ماتم و عزاست و مردم این شهر در خیابان‌های منتهی به حرم مطهر، باب‌المراد، باب‌القبله و شارع علی بن ابیطالب با دایر کردن مواکب و نصب چادرها و خیرات اعم از ناهار، شام، شربت و چای از خیل عظیم زائرین پذیرایی می‌کنند

به گزارش مصاف،  در هوای گرم کاظمین جمع زیادی از مردم عراق با پای پیاده از شهرهای اطراف در راه رسیدن به کاظمین هستند تا در ایام شهادت امام جواد علیه‌السلام خود را به حرم مطهر برسانند.

در همین راستا در محل بعثه مقام معظم رهبری در کاظمین، مراسم عزاداری و نوحه‌خوانی برگزار شد.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری حجت‌الاسلام والمسلمین احسانی در این جلسه اظهار داشت: امام جواد علیه‌السلام همچون اجداد طاهرینش بر همه اسرار و علوم، اشراف کامل داشتند و این موهبت الهی را ائمه اطهار سلام‌الله علیها از طفولیت به همراه دارند.

او ادامه داد: معتصم خلیفه عباسی امام را در جلسه‌ای که فحولی از علمای اهل سنت بودند، دعوت کرد. یکی از آنها به نام یحیی بن اکثم، سئوالی از امام کرد که اگر مُحرم در حال احرام، صیدی را انجام بدهد، حکمش چیست؟ امام علیه‌السلام در این یک سئوال، فروعات متعددی را ایجاد کرد. امام فرمود: آیا صیاد محل بوده است یا محرم؟ صیاد عالم بوده است یا جاهل؟ صید صیادی عمدی بوده یا خطایی؟ صیاد آزاد بوده یا برده؟ صغیر بوده یا کبیر؟ صید اولش بوده یا کارش این بوده؟ صید بزرگ بوده یا کوچک؟ آیا بعد از این عمل صیاد پشیمان شده یا نه؟ آیا صید در شب بوده یا در روز؟ آیا احرام صیاد احرام عمره بوده یا احرام حج تمتع؟

حجت‌الاسلام احسانی افزود: یحیی بن اکثم در بین حاضران که نیروهای لشکری و کشوری بودند، مورد سئوال قرار گرفت و مبهوت ماند. لذا با فتنه‌گری، معتصم را برای قتل امام آماده کرد و گفتند اگر مردم بدانند ائمه سلام‌الله علیها تا این مقدار در بین مردم نفوذ دارند، علویون در آینده جای عباسیون را می‌گیرند. همین امر باعث شد تا معتصم عباسی، جعفر پسر مامون را به همراه ام‌الفضل خواهرش خواست که مقدمات قتل امام را فراهم کنند. آن‌ها با انگور زهرآلود، امام را در چنین روزی در سال ۲۲۰ هجری قمری به شهادت رساندند.


منبع: شفقنا

کلید واژه های مطلب: عزاداران   امام   جواد   (ع)   با   پای   پیاده   به   کاظمین   آمدند   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.