فضای مجازی رسانه‎ای نو ظهور(2)

فضای مجازی رسانه‎ای نو ظهور(2) shia muslim                   
در شماره گذشته ضمن بررسی و علل گسترش و علاقه مخاطبین به فعالیت در فضای مجازی، به برخی نمونه‎هایی از عدم آزادی و همچنین عدم امنیت اطلاعات در فضای مجازی اشاره نمودیم و این ابزار را به عنوان اصلی‎ترین صلاح غرب برای انجام جنگ نرم در کشورهای اسلامی معرفی کردیم. در این شماره در نظر داریم، تاثیر استفاده بی ضابطه از این رسانه بر روابط فردی و اجتماعی افراد و تاثیر بلند مدت آن بر فرهنگ جوامع را مورد بررسی قرار دهیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از کارکردهای اصلی فضای مجازی و مخصوصا شبکه‎های اجتماعی در حال حاضر گسترش صورت جدیدی از روابط بین فردی است که تا پیش از این به هیچ عنوان امکان شکل‎گیری آن، وجود نداشته‎است.

با گسترش این امکان و عدم فرهنگ‎سازی مناسب در این رابطه، مخصوصا در جوامع سنتی، شاهد شیوع نوع جدیدی از دوستی‎های بی‎ضابطه و به دنبال آن شکل‎گیری مشکلات و حتی بحران‎های اخلاقی و به تدریج استحاله فرهنگی بوده‎ایم. 

در توضیح این مطلب باید گفت اینترنت و به تعبیر اخص شبکه‎های اجتماعی، با تسهیل در ایجاد روابط دوستانه و عاشقانه و گسترش روابط نامشروع مجازی، اصول و باورهای اخلاقی و حتی رفتار جنسی بشر را دستخوش تغییر قرار داده‎است.

در این بین گسترش شبکه‎های اجتماعی و فعالیت بی قید و شرط مخاطبان در آن، به تدریج سبک زندگی و ارزش‎های فردی و اجتماعی مردم دنیا را تحت تاثیر قرار داده‎است.
در این میان فیس بوک که در فوریه 2004 میلادی پا به عرصه فضای مجازی نهاد، توانست در رقابت با شبکه های قدیمی در اندک زمانی با حدود 1 میلیارد کاربر به پرطرفدارترین شبکه اجتماعی تبدیل شده و مسئولیت اصلی تغییر اعتقادات و سبک زندگی کاربران خود را بر عهده ‎گیرد. تغییری که بسیار آرام و بدون این‎که کابر را متوجه خود سازد، در حال وقوع است.

از این رو باید گفت فیس بوکی که در ابتدا تفریح به نظر می رسید اینک به یکی از ابزارهای اصلی تغییر سبک زندگی بدل شده و بسیاری از روابط خانوادگی و دوستانه را تحت تاثیر قرار داده است و حتی توانسته است چهره مورد نظر خود از یک کشور را به دنیا ارائه دهد.

 به عنوان نمونه بسیاری از افراد مخصوصا زنان و دختران ایرانی با قرار دادن تصاویر بد پوشش خود در بخش تصویر نمایه و آلبوم تصاویر خود در فیس بوک، چهره جدید از جامعه ایران را به دنیا معرفی می‎کنند که با آنچه در واقعیت وجود دارد در حد زیادی متفاوت است.

از سوی دیگر با توجه به این که همیشه افراد در فیس بوک، سایر شبکه های اجتماعی و همچنین شبکه‎های اجتماعی مربوط به  تلفن همراه، شاهد قسمت های شاد زندگی افراد هستند با دیدن مشکلات زندگی خود دچار غم، ناامیدی و حتی در موارد شدید دچار افسردگی می‎شوند و کارآمدی لازم را در جوامع خود، از دست می‎دهند و این امر به غیر از عواملی مانند کاهش حافظه و پرخاشگری در اثر استفاده بیش از اندازه از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی می باشد.

در این میان، به اشتراک گذاردن بی ضابطه تصاویر خصوصی در شبکه اجتماعی فیس بوک و همچنین ارائه آزادانه و بی قید و شرط افکار و عقاید فرد که حتی در بسیاری موارد با فرهنگ جامعه او در تضاد است و مهم‎تر از همه افزایش روابط نامشروع مجازی باعث شده‎است ترس از افشای رازهای زندگی و همچنین عکس ها و ویدئوهای شخصی به بزرگ‎ترین دغدغه کاربران مخصوصا در جوامع مذهبی مانند ایران بدل شود. 

این ترس با حذف یک بند از قوانین عضویت در فیس بوک که مربوط به حفظ اطلاعات شخصی افراد می شد بیشتر شده است.

نکته مهم دیگری که ذکر آن ضروری به نظر می‎رسد این است که عدم کنترل والدین بر فرزندان به واسطه کمبود آگاهی آنها از فضای مجازی و مهم‎تر از آن دسترسی آسان به انواع و اقسام سایت‎های غیر اخلاقی موجب شده که استفاده از اینترنت به تدریج رنگ اختلال به خود بگیرد.

باید گفت غرب با گسترش هرزه نگاری در صنعت سایبر در کنار کسب هزاران میلیارد دلار سود از این صنعت پر رونق، آن را به منظور مشغول سازی انسان ها به خود، عادی سازی گناه و از بین بردن حیا در جامعه مخصوصا جوامع اسلامی به کار برده است که آثار و پیامدهای بلند مدت آن، در سال‎های آینده، به منصه ظهور خواهد رسید.
در همین زمینه "فیلیپ زیمباردو" (Philip Zimbardo) روانشناس آمریکایی و محقق برجسته دانشگاه استنفورد در خصوص استفاده نادرست از فضای مجازی طبق پژوهش‎های گسترده خود اعلام کرده است بازی‌های ویدیوئی و عکس‌های مستهجن آنلاین، منجر به انقراض مردان می‌شود.

این و روانشناس آمریکایی، می‎گوید: «مردانی که زمان زیادی را به بازی‌های ویدئویی و تماشای تصاویر مستهجن آنلاین، می‌گذرانند، بیشتر از آنچه تصور می‌کنند، به خودشان ضرر می رسانند.»

زیمباردو همچنین به تحقیقی از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا اشاره می‌کند که نشان داده است بینندگان همیشگی تصاویر مستهجن، افسردگی و سلامتی فیزیکی بدتری را در مقایسه با دیگران، گزارش کرده اند.

او  استدلال می‌کند که استفاده بیش از حد از بازی‌های ویدئویی و تصاویر مستهجن، نسل جدیدی از مردان را به وجود می‌آورد که با محیط، تناسبی ندارند. آنها نمی‌توانند در دنیای واقعی، عملکرد نرمالی داشته و روابط درستی را برقرار کنند؛ مردانی که زمان زیادی را به تنهائی در دنیای دیجیتال می‌گذرانند، زودتر از دیگر افراد فوت می‌کنند.(1)

ادامه دارد....


پی نوشت:
1- مشریه اینترنتی گرداب- نسل جدید مردانی که زودتر می‌میرند – سال 1391

 

کلید واژه های مطلب: فضای   مجازی   رسانه‎ای   نو   ظهور(2)   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.