فیلم و سریال، ابزار اصلی امپراتور رسانه‎ای غرب

فیلم و سریال، ابزار اصلی امپراتور رسانه‎ای غرب shia muslim                   
در شماره‎های گذشته، به چگونگی فعالیت رسانه‎ای غرب در تغییر و استحاله سبک زندگی مخاطبان در شئون مختلف اشاره نمودیم و بر این مهم تاکید کردیم که تغییر سبک زندگی، باعث تغییر در تفکر و اعتقادات و در نهایت باعث تغییر مبنای فکری و مذهبی فرد می‎گردد که تمامی این‎ها به صورت مستقیم در امر ظهور موثر خواهد بود. در این شماره به بررسی تاثیر فیلم و سریال‎های تولیدی غرب مخصوصا «کمپانی یهودی هالیوود» در تغییر سبک زندگی مخاطبان، اشاره می‎نماییم.

بسم الله الرحمن الرحیم

اویل قرن بیستم میلادی کودتای رسانه‎ای_ فرهنگی یهودیان اشکنازی با کنار زدن کمپانی‎های فعال سینمایی در آن روزگار و تاسیس کمپانی‎های اصلی هالیوودی، آغاز گردید.  

آنان که از اهمیت سینما در ارائه و بسط تفکر خود آگاه بودند، تلاش کردند در چارچوب دوربین و با سحر مخاطب، توسط فیلم‎های تولیدی مورد نظر، تفکر و عقاید خود را به بیننده القاء کرده و او را با خود همراه نمایند و از این طریق ذهن مخاطب را مدیریت کرده و ساختار فکری او را بدست آورند.

از این پس، به تدریج و حتی گاهی با سرعت بالا، دنیا شاهد تغییرات جدی در ارزش‎های زندگی مردم مانند نوع پوشش، تفریحات و سرگرمی‎ها، نوع روابط، نوع و سبک غذا خوردن و جایگاه خانواده بود. به گونه‎ای که پس از دو یا سه دهه تمام مولفه‎های سبک زندگی، به طور کامل تغییر یافت و مردم سراسر دنیا، در مسابقه‏ای بدون برنده، در تلاش برای تطبیق زندگی خود، با آنچه سینما و صنعت هالیوود به معرفی آن می‎پرداخت، از یکدیگر سبقت می‎گرفتند.

این در حالی است که «اس.لیندا جیسون»، نویسنده آمریکایی در بررسی نقش تاثیر هالیوود بر زندگی عامه مردم می‎گوید: «زمانیکه فیلم‌های هالیوودی را از خیلی جهات با زندگی واقعی مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که تفسیر هالیوود از زندگی در بهترین حالت آن نیز، کاملا تحریف شده و غیرطبیعی است. تاثیر منفی که اینگونه فیلم‌ها بر عموم مردم می‌گذارد این است که آنها جذب ستاره فیلم‌ها می‌شوند، فریب می‌خورند و فکر می‌کنند که زندگی واقعی همانی است که در اینگونه فیلم‌ها به تصویر کشیده می‌شود.

در میان افراد جامعه بیشتر از همه نوجوانان، افراد افسرده، بزرگسالان روان‌پریش و ناسالم به آسانی تحت تاثیر روایت هالیوود از زندگی می‌شوند.

اینگونه فیلم‌ها مردم را در برابر برهنگی، اعمال غیراخلاقی، خشونت، خونریزی، قتل و مرگ واکسینه(1) می‌کند. آنها نمی‌دانند که مصرف مواد، قتل و خونریزی، جنایت و در نهایت مرگ شاید در فیلم‌های هالیوودی با فرصتی دوباره همراه باشد ولی احتمالا پرده آخر زندگی واقعی خواهد بود.

هالیوود حقایق را تحریف می‌کند و بدترین رفتارهای غیرانسانی را در قالبی پرزرق و برق به خورد مخاطب می‌دهد.پیام‌ فیلم‌های هالیوودی اغلب یک دروغ است، پشت پرده فیلم‌های هالیوودی در واقع پول است نه کمک به بهبود زندگی و محافظت از آن.

فیلم‌های هالیوودی می‌توانند، شما را بخندانند، بگریانند، عصبانی و یا حتی ناراحت کنند ولی در اغلب‌ آنها عامل حقیقت همانقدر کمیاب است که عوامل انسانی و اخلاقی.»

امروزه نفوذ و اثرگذاری هالیوود بر سبک زندگی مردم سراسر دنیا به حدی رسیده که اگر فعالیت رسانه‎ای آن، رو به تعطیلی گذارد،  فروش جهانی اتومبیل آمریکایی به یک دهم و لوازم خانگی امریکایی به یک شانزدهم کاهش می یابد.

از سوی دیگر، تولیدات سریال‎های مختلف توسط این کمپانی که در سال‎های اخیر، جایگزین فیلم‎های سینمایی پیشین شده‎است، باعث گرایش و کشش شدید جوانان و خانواده‎ها، از سراسر دنیا برای دنبال کردن این سریال‎ها شده است که علاوه بر سودآوری مالی برای تولیدکنندگان، باعث تاثیرگذاری تدریجی، بیش‎تر و عمیق‎تر بر ذهن و قلب مخاطب گردیده‎است.

در این میان و در سال‎های اخیر در کشور ما، این تاثیرات بسیار شگرف، گسترده و همه‎گیر بوده‎است، به طوری‎که  آمارها نشان از افزایش چهل درصدی طلاق در تهران و به میزان نزدیک به همین درصد در شهرها و حتی روستاهای کوچک داد.

هرچند کارشناسان و متخصصان علوم اجتماعی و رفتاری، برای این افزایش آمار در کنار علت وجودی فیلم‎ها و سریال‎های ماهواره و زندگی فیس‎بوکی، عوامل مختلفی مانند مباحث اقتصادی از جمله بیکاری و تورم و همچنین پدیده‎های اجتماعی مانند اعتیاد را ریشه افزایش طلاق می دانند، اما با توجه به این که عواملی مانند مشکلات اقتصادی و اعتیاد، پدیده ای نوظهور نمی باشد، می‎توان گفت کم رنگ شدن اعتقادات مذهبی که ریشه در استحاله فرهنگی دارد و ترویج سبک زندگی غربی از طریق شبکه های فارسی زبان ماهواره و همچنین استفاده بیش از اندازه از تولیدات هالیوود توسط خانواده‎های ایرانی، عامل اصلی این موضوع می‎باشد.

تا جایی که آمارهای رسمی و غیر رسمی از تاثیر مستقیم و غیر مستقیم فیلم‎های پورن در افزایش درصد قابل توجهی از طلاق‎های ثبت شده حکایت دارد. در کنار این امر، بررسی‎ها نشان می‎دهد گسترش پدیده طلاق عاطفی و زنای ذهنی نیز، از نتایج و تاثیرات استفاده از ماهواره می باشد.

کارشناسان بالارفتن سطح توقع، تنوع طلبی، مقایسه و شبیه‎سازی با کاراکترهای سینمایی و عوامل اینچنینی را از اصلی‎ترین عوامل نارضایتی زن و مرد از یکدیگر و گرایش به طلاق عاطفی و طلاق رسمی می‎دانند.

نکته قابل تامل این است که اگر بپذیریم که ماهواره و هالیوود تا این اندازه و به این گستردگی بر روند زندگی خانوادگی و سبک زندگی در ایران اسلامی تاثیر گذاشته است، آنگاه با بررسی سینمای غرب در سالهای اخیر که در صدد به نمایش درآوردن ارتباطات نامتعارف جنسی مانند ترویج هم‎جنس گرایی، ارتباط با محارم، و حتی  ارتباطات نامتعارف زنان متاهل بوده‎است، به این نتیجه می‎رسیم  که در صورت ادامه این روند، در سال‎های نه‎چندان دور، متاسفانه با یک فروپاشی فرهنگی عظیم روبه ‎رو خواهیم شد.

ادامه دارد ... .

پینوشت:
1.    منظور از واکسینه کردن، ایجاد شجاعت واهی و احمقانه در مخاطبین است.


کلید واژه های مطلب: فیلم   و   سریال،   ابزار   اصلی   امپراتور   رسانه‎ای   غرب   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.